Rate this post

چرا شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به شاتکریت خشک برتری دارد؟

بتن شاتکریت ترکیبی از سنگدانه و سیمان پرتلند است که به صورت پاششی در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اجرای بتن شاتکریت، ابتدا سنگدانه و سیمان پرتلند به وسیله هوای فشرده به داخل نازل منتقل شده و پس از مخلوط شدن با آب در محل مورد نظر اسپری می‌شود. بتن شاتکریت از نظر روش اختلاط به طور کلی به دو دسته اصلی شاتکریت مرطوب و خشک تقسیم می‌شود. یکی از سوالاتی که برای علاقه‌مندان به رشته عمران به وجود می‌آید، این است که دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک چیست؟ در این مطلب، قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین دلایلی که باعث برتری بتن شاتکریت مرطوب نسبت به بتن شاتکریت خشک می‌شوند، آشنا کنیم.

مهم‌ترین ویژگی‌های بتن شاتکریت

پیش از این که به بررسی دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک بپردازیم، بهتر است کمی با ویژگی‌های اصلی این نوع از بتن آشنا شویم. شاتکریت در واقع نوعی بتن با عملکرد بالا یه شمار می‌آید که از طریق نازل و به صورت پنوماتیک، با سرعت بالا روی سطح مورد نظر اعمال می‌شود. نتایج آزمایش‌های انجام‌شده نشان می‌دهند که استفاده از بتن شاتکریت بهترین روش برای ساخت سطوح منحنی است. در حال حاضر برای ساخت سازه‌های مختلف از جمله انواع تونل‌ها از بتن شاتکریت استفاده می‌شود.

در ادامه با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن شاتکریت آشنا می‌شویم:

  • مقاومت بالا در برابر تغییرات دما: بتن شاتکریت مرطوب و خشک در برابر تغییرات دما، انجماد و ذوب‌شدگی مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مقاومت شاتکریت مرطوب در برابر یخ‌زدگی یا حرارت بالا بیشتر از شاتکریت خشک است.
  • مقاومت و دوام بالا: از آنجا که برای تولید بتن شاتکریت از سیمان بیشتری استفاده می‌شود، میزان و مقاومت و دوام این نوع بتن در مقایسه با بتن‌های معمولی بیشتر است. مقاومت اولیه بتن شاتکریت در 24 ساعت ابتدایی می‌تواند به بیش از 21 نیوتون بر میلی متر مربع برسد.
  • مقرون‌به‌صرفه: از آنجا که بتن شاتکریت برخلاف بتن معمولی کمتر به قالب‌بندی نیاز دارد، هزینه خرید و اجرای آن در مقایسه با بتن معمولی کمتر خواهد بود. در نتیجه بتن شاتکریت یک گزینه مقرون‌به‌صرفه به شما می‌آید.

دلایل برتری بتن شاتکریت مخلوط مرطوب

همان‌طور که اشاره کردیم، بتن شاتکریت را می‌توان از لحاظ طرح اختلاط به دو دسته اصلی بتن مرطوب و خشک تقسیم کرد. در شاتکریت خشک آب مورد نیاز در مرحله آخر و در هنگام خروج مواد از نازل به بتن اضافه می‌شود. اما در فرایند تولی شاتکریت مرطوب، بتن آماده با نسبت یکسان آب و سیمان وارد دستگاه پمپ شاتکریت خواهد شد. بتن شاتکریت به طور کلی به دو روش مکانیکی و دستی روی سطوح مورد نظر اعمال می‌شود. بسیاری از کارشناسان باور دارند که بتن شاتکریت مرطوب نسبت به بتن خشک از چند جنبه برتری دارد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک می‌پردازیم.

مقایسه بتن خشک و مرطوب از نظر اختلاط

یکی از دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک به نحوه اختلاط آن مربوط می‌شود. در فرایند تولید و آماده‌سازی شاتکریت مرطوب، این امکان برای ما وجود دارد که طرح اختلاط بتن و حتی میزان رطوبت سنگدانه‌ها را به صورت دقیق کنترل کنیم. اما اختلاط شاتکریت خشک در کارخانه تولید بتن انجام می‌شود و ما نمی‌توانیم روی طرح اختلاط یا میزان رطوبت سنگدانه نظارت خاصی داشته باشیم. بنابراین، فرایند تولید شاتکریت مرطوب امکان نظارت و کنترل بهتر روی کیفیت محصول نهایی را برای ما فراهم می‌کند.

برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک از نظر کیفیت

یکی دیگر از دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک به بحث کیفیت محصول نهایی باز می‌گردد. فرایند تولید شاتکریت مرطوب امکان تولید بتن با کیفیت ثابت را برای ما فراهم می‌کند. اما در مورد بتن شاتکریت خشک این احتمال وجود دارد که شاهد تغییر کیفیت محصول نهایی تولید‌شده باشیم. از آنجا که حفظ کیفیت یکی از اولویت‌های اصلی در اجرای هر پروژه عمرانی به شمار می‌آید، بتن شاتکریت مرطوب در بسیاری از پروژه‌ها به شاتکریت خشک ترجیح داده می‌شود.

شاتکریت مخلوط برای پروژه‌های بزرگ مناسب‌تر است

امکان استفاده از شاتکریت تر در حجم بالا برای اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ یکی از مهم‌ترین دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک به شمار می‌آید. هر چند شاتکریت خشک برای استفاده در مناطق دور افتاده که ترکیب بتن در محل اجرای پروژه دشوار است، گزینه مناسبی به شمار می‌رود، اما از این بتن تنها می‌توان برای اجرای پروژه‌های کوچک استفاده کرد. برای اجرای پروژه‌های بزرگ و حجم کاری بالا، پیمانکاران پروژه ناچار هستند که به سراغ استفاده از شاتکریت مرطوب بروند.

سرعت اجرا؛ از دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک

در بسیاری از پروژه‌های عمرانی سرعت حرف اول را می‌زند. کارفرمایان نه تنها توقع دارند که پروژه با بالاترین کیفیت انجام شود، بلکه قصد دارند تا حد امکان مدت زمان اجرای پروژه را کوتاه‌تر کنند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک شده است، سرعت بالای اجرای شاتکریت مرطوب در مقایسه با شاتکریت خشک باشد. به همین علت است که در بیشتر پروژه‌های بزرگ، برای افزایش سرعت اجرا از شاتکریت مرطوب استفاده می‌شود.

خرید بتن آماده از سادات بتن

امروزه برای اجرای بسیاری از پروژه‌های عمرانی از بتن شاتکریت استفاده می‌شود. بهترین روش موجود برای ساخت سطوح منحنی استفاده از این نوع بتن است. بتن شاتکریت از نظر نوع اختلاط و فرایند تولید به دو نوع شاتکریت مرطوب و خشک تقسیم می‌شود. کیفیت بالا، سرعت اجرای بیشتر و … از مهم‌ترین دلایل برتری شاتکریت مخلوط مرطوب نسبت به خشک به شمار می‌روند.

سادات بتن به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بتن آماده در غرب تهران شناخته می‌شود. در صورتی که برای اجرای پروژه‌های عمرانی خود نیاز به خرید بتن آماده از یک مجموعه معتبر دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه سادات بتن تماس بگیرید.

سوالات متداول

کدام نوع از بتن شاتکریت با میلگرد چسبندگی بهتری دارد؟

بتن شاتکریت مرطوب در زمینه چسبندگی به میلگرد عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد.

کدام نوع از بتن شاتکریت گرد‌وغبار کمتری تولید می‌کند؟

بتن شاتکریت مرطوب در مقایسه با شاتکریت خشک گرد‌وغبار کمتری را تولید می‌کند.

میزان پس‌ریز کدام بتن شاتکریت کمتر است؟

میزان پس‌ریز بتن شاتکریت مرطوب در مقایسه با شاتکریت خشک کمتر بوده و برابر با 5 تا 15 درصد است.