Rate this post

مزایای استفاده از بتن در ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی

بتن یکی از اصلی‌ترین متریال‌های ساختمانی است که در بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز و عمرانی در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بتن که از ترکیب آب، سیمان، ماسه و سایر مواد معدنی تشکیل شده است، خواص فیزیکی و شیمیایی بسیاری دارد که باعث شده همواره نام آن بر سر زبان‌ها باشد. با توجه به حجم بالای استفاده از بتن در ساخت و سازهای مختلف در کشور، در این مطلب از سادات بتن قصد داریم مزایای استفاده از بتن در ساخت و ساز را به شما معرفی کنیم.

مزایای قابل توجه استفاده از بتن در صنعت ساخت و ساز

یکی از مزایای اصلی بتن‌ها، دوام و طول عمر بالای آن‌ها است. در زمان تولید و عمل‌آوری بتن با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و مقدار مقاومت مورد نظر از استانداردهایی فنی و کنترل کیفی سختگیرانه‌ای پیروی می‌شود. به همین دلیل هم این نوع از بتن از دوام و پایداری بسیار بالایی برخوردار می‌باشد؛ به گونه‌ای که می‌توانید از بتن بدون اینکه تغییر در ظاهر آن ایجاد شود برای سال‌ها استفاده کنید.

این مزیت در اجرای دال بتنی به چشم می‌خورد. دال بتنی در واقع نوعی سازه یکپارچه از بتن و فولاد است که برای ایجاد سقف یا کف‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این بخش سایر مزایای استفاده از بتن در طول ساخت و ساز را به شما معرفی خواهیم کرد.

دسترسی به مواد اولیه تولید بتن آسان است

یکی دیگر از مزایای بتن برای پروژه‌های عمرانی، قابلیت دسترسی آسان به مواد اولیه تولید این ماده است. برای نمونه شن و ماسه که از ارکان اصلی بتن هستند در تمامی نقاط کشور یافت می‌شوند. در ضمن تهیه مواد اولیه بتن با قیمت مناسبی امکان‌پذیر است.

مزایای استفاده از بتن اشتعال‌ناپذیر در ساخت و ساز

سازه‌های فولادی به سرعت مقدار زیادی از حرارت را انتقال داده و در برابر اشعه خورشید مقاومت چندان بالایی از خود نشان نمی‌دهد؛ در حدی که احتمال ذوب شدن آن بسیار بالا است. برعکس بتن به شکلی است که اشتعال‌ناپذیر بوده و حتی توانایی تحمل 3 ساعت شعله مستقیم را دارد. لازم به توضیح است که می‌توان به کمک مواد ضد حریق، مدت زمان حمل شعله مستقیم را در بتن به طرز چشمگیری افزایش داد.

به همین دلیل است که از بتن در این موارد استفاده می‌شود:

  • ساختمان‌سازی
  • ساخت لوله‌های بتنی

بتن مقرون‌به‌صرفه است

اگر بخواهیم خیلی مختصر فولاد و بتن را از لحاظ هزینه در دو کفه ترازو قرار بدهیم، باید بگوییم که بتن با وجود مزایای بی‌شماری که دارد، از قیمت پایین‌تری در مقایسه با فولاد برخوردار می‌باشد. همین قیمت پایین هم در کاهش هزینه‌های نهایی پروژه‌های ساختمانی تاثیر فراوانی دارد.

یکی از مزایای استفاده از بتن در ساخت و ساز انعطاف‌پذیری بالای آن است

با توجه به اینکه بتن پیش از سفت شدن حالتی خمیری شکل دارد، می‌توان آن را به هر فرمی درآورد و سپس رها کرد تا با واکنش شیمیایی که بین مواد انجام می‌شود، به طور کامل سفت شود. این در شرایطی است که آهن و فولاد کوچک‌ترین حد از انعطاف‌پذیری را ندارند و به همان ترتیبی که طراحی و تولید می‌شوند، در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر هم بتوانند تغییر شکل داشته باشند، این مساله روی کیفیت آن‌ها تاثیرات جدی به همراه خواهد داشت.

بتن نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد

یکی دیگر از مزایای استفاده از بتن در ساخت و ساز، نیاز به نگهداری صفر یا بسیار کم این ماده است. در کل سازه‌های بتنی احتیاجی به تمدید پوشش و یا نقاشی در مقابل هوازدگی ندارند. این در حالی است که چنین ویژگی در سازه‌های فولادی یا چوبی وجود ندارد. از طرفی روکش‌های بتن به شکل منظم جایگزین و مجددا ساخته می‌شوند که این مساله هزینه نگهداری از بتن را بسیار کمتر از فولاد یا چوب می‌کند.

از مزایای استفاده از بتن در ساخت و ساز می‌توان به ضد آب بودن اشاره کرد

علی‌رغم اینکه مواد شیمیایی درون آب می‌توانند باعث خوردگی بتن و بتن مسلح شوند، اما بتن به نسبت چوب و فولاد می‌تواند مدت بیشتری در معرض آب باشد بدون اینکه دچار مشکل جدی شود. دقیقا به همین خاطر است که برای ساخت و سازهای زیر آب یا مواردی که احتمال می‌رود سازه در معرض آب قرار بگیرد، بهترین گزینه است.

چنین مزیتی زمینه‌ساز کاربردهای بتن در این موارد شده است:

  • ساخت سازه
  • خط لوله
  • سد
  • کانال
  • عایق‌بندی
  • پروژه‌های ساحلی

تولید و ارائه بتن با بالاترین کیفیت توسط سادات بتن غرب

بتن یکی از اصلی‌ترین متریال‌های ساختمانی است که به علت ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که دارد به صورت گسترده در صنعت ساختمان و سایر بخش‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین استفاده هوشمندانه از این متریال ساختمانی می‌تواند منجر به بهبود وضعیت کیفی سازه‌ها، کاهش هزینه‌ها و همینطور افزایش ایمنی و پایداری در سازه‌ها می‌شود.

شرکت سادات بتن غرب با استفاده از مدرن‌‌ترین تجهیزات روز دنیا اقدام به تولید و عرضه بتن مرغوب در مناطقی مثل غرب تهران، کرج، اندیشه، شهریار، ملارد و فردیس می‌کند. بتن تولیدی توسط مجموعه ما در یکی از حرفه‌ای‌ترین واحدهای آزمایشگاهی بتن در کل کشور کنترل کیفی می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بتن مورد نیاز برای پروژه خود به شکل رایگان از ما مشاوره دریافت کنید.

سوالات متداول

آیا بتن به سادگی قابل تعمیر است؟

در صورت نیاز به تعمیر بتن، این امر به سادگی و به وسیله پر کردن ترک‌ها و شکاف‌های موجود در سازه‌های مختلف و با استفاده از مواد جدید انجام می‌شود. به این ترتیب می‌توان بتن را به سادگی در داخل شکاف‌ها پمپاژ کرد.

حمل و نقل بتن چگونه است؟

یکی از مزایای استفاده از بتن در پروژه‌های مختلف ساخت و ساز حمل و نقل آسان بتن است. در واقع می‌توان هم مواد تشکیل‌دهنده بتن مثل شن، ماسه، سنگدانه و آب و هم خود بتن را به سادگی و به شکل آماده از محل تولید یا کارخانه به کارگاه یا محل بتن‌ریزی منتقل کرد.

آیا بتن عایق مناسبی برای صدا است؟

بتن دارای خاصیت عایق صوتی است؛ به خصوص اگر از نوع خاصی از آن که در آن پوکه‌های معدنی وجود دارد استفاده شود.