Rate this post

همه چیز درباره بتن

بتن یک مصالح ساختمانی پرکاربرد است که از سیمان، سنگدانه‌های درشت و ریز و آب ساخته می‌شود. بتن در اشکال مختلف از مخلوط درجا گرفته تا بتن آماده که توسط کامیون از کارخانه بچینگ تحویل می‌شود، در دسترس است. این امکان وجود دارد بتن را در محل شکل داد یا به عنوان قطعات پیش ساخته در عناصر سازه‌ای مورد استفاده قرار داد. به عنوان یک ماده مهندسی، از نظر استحکام فشاری، مقاومت کششی پایین و مقاومت در برابر آتش، بتن رتبه بالایی دارد. بتن یکی از مقرون به صرفه‌ترین مصالح ساختمانی موجود است که امروزه در همه جا دیده می‌شود. در این مقاله درمورد همه چیز درباره بتن صحبت می‌کنیم.

بتن چیست؟

بتن یک ماده کامپوزیت است که در طیف گسترده‌ای از اشکال و ترکیبات وجود دارد که می‌تواند برای اهدافی از زیرساخت‌های وسیع تا هوازدگی شدید سازگار شود. گاهی اوقات، سیمان و بتن به جای هم نامیده می‌شوند، اگرچه آنها مواد متفاوتی هستند.

استحکام در بتن با کیفیت سیمان، استحکام و توزیع سنگدانه‌های مورد استفاده و مقدار آب موجود در مخلوط تعیین می‌شود. روش‌های عمل آوری نقش اساسی در استحکامی که بتن ایجاد می‌کند نیز دارند. کارایی بتن به طور کلی با آزمایش اسلامپ تعیین می‌شود. بتن از چه چیزی ساخته شده است؟ بتن از سه ماده اصلی زیر تشکیل شده است:

سیمان پرتلند

سیمان پرتلند، مخلوطی از کربنات‌های آهک (سنگ آهک، گچ یا مارن) و خاک رس، تنها گاهی اوقات از جایگزین‌های سیمانی برای جایگزینی جزئی سیمان برای دستیابی به اثرات متفاوت در بتن استفاده می‌شود، این موارد شامل SCMs و پوزولان‌ها (مواد ریز آسیاب شده که با هیدروکسید کلسیم برای تقویت بتن واکنش می‌دهند) می‌باشند. سیمان عامل اصلی مقاومت بتن و چسبندگی سنگدانه‌ها است.

سنگدانه‌ها

سنگدانه‌ها که معمولاً شامل شن و ماسه هستند، در بتن براساس نسبت مواد ریز به درشت با حداکثر اندازه سنگدانه استفاده می‌شوند. طرح اختلاط مقدار مناسب سیمان، آب و سنگدانه را بر اساس شرایط مورد انتظار بتن (مانند قرار گرفتن در معرض انجماد، آب دریا و غیره) و کاربرد مورد نظر (فونداسیون یا ستون) تعیین می‌کند. سنگدانه ها برحسب بافت، مشخصات ظاهری و غیره به در بتن استفاده می‌شوند.

آب

آب برای ایجاد واکنش شیمیایی که بتن را سخت می‌کند، ضروری است. با این حال، اگر نسبت آب به سیمان رعایت نشود تأثیر مخربی بر مقاومت نهایی بتن خواهد داشت. هدف این است که از کمترین مقدار آب ممکن استفاده شود بدون اینکه تاثیر نامطلوبی بر کارایی مخلوط داشته باشد. آب آشامیدنی بهترین آب برای بتن است.

کاربرد بتن

بتن در ابتدا توسط رومیان اختراع شد تا برای بسیاری از ساختارهای معماری نمادین خود استفاده شود. یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین سازه‌های بتنی پانتئون روم بود. بسیاری از مورخان بر این باورند که منشأ بتن حتی به عقب‌تر از این برمی‌گردد و به خطوط ساخته شده در سوریه و شمال اردن در حدود 6500 سال قبل از میلاد اشاره می‌کند.برای هزاران سال، مردم از ترکیبی از مواد خرد شده و سوخته برای ایجاد خمیر یا مواد گچ مانند برای چسباندن چیزها به هم استفاده می‌کردند. با گذشت زمان، ترکیب آب، ماسه و سنگ بهبود و اصلاح شد تا بخشی از بسیاری از مواد در بتن مدرن امروزی شود.

مواد افزودنی بتن

برای بهبود خواص خاص، مواد افزودنی به بتن اضافه می‌شوند. طیف گسترده‌ای از انواع مواد افزودنی شامل انواع شیمیایی و معدنی هستند. مهمترین آنها عواملی می‌باشند که حباب‌های کوچکی را در مخلوط ایجاد می‌کنند و به طور قابل توجهی توانایی بتن را برای مقاومت در برابر چرخه‌های انجماد، ذوب و عوامل یخ زدا بهبود می‌بخشند.

شتاب ‌دهنده‌هایی مانند کلرید کلسیم، سرعت عمل ‌آوری و همچنین توسعه قدرت. کند کننده‌ها اثر معکوس دارند و در هوای گرم استفاده می‌شوند. سایر افزودنی‌ها عبارتند از آنهایی که انقباض یا آب انداختگی را کاهش می‌دهند و آنهایی که مقاومت در برابر آب، خوردگی یا شیمیایی را بهبود می‌بخشند. گاهی اوقات پلیمرها به مخلوط سیمان پرتلند اضافه می‌شوند تا بتن‌هایی تولید شوند که ویژگی‌های چسبندگی بالا و نفوذپذیری پایینی دارند.

انواع بتن

در مهندسی، اصطلاح بتن تا حدودی تعریف گسترده‌تری دارد که شامل هر سنگدانه معدنی است که با یک چسب (سیمان و آب) مخلوط می‌شود.. ما در ادامه برخی از عمده‌ترین انواع بتن را پوشش خواهیم داد:

بتن آماده

بتن آماده، بتن استانداردی است که قبل از رسیدن به محل کار، تا حدی مخلوط می‌شود. این امر با اختلاط آن در کارخانه بتن و حمل آن با استفاده از کامیون‌های میکسر بتن با درام‌های دوار انجام می‌شود. زمانی که کارگاه‌ها فضایی برای مخلوط کردن بتن ندارند یا اگر فقط مقادیر کم یا متناوب بتن لازم باشند، این بهترین انتخاب است. عموماً بتن آماده در محل کار با آب اضافی و هر گونه مواد افزودنی لازم مجدداً مخلوط می‌شود تا محصول نهایی دارای اسلامپ و خواص مناسب باشد. با این حال، از آنجایی که قبلاً یک بار مخلوط شده است، این نوع بتن سریع‌تر گیر می‌کند مگر اینکه مواد افزودنی بازدارنده به آن اضافه شوند.

بتن خود‌تراز

بتن خود‌تراز در واقع بتن نیست. این یک ماده سیمانی است که از پلیمرها استفاده می‌کند. استفاده از این ماده آسان است، اما ضعیف‌تر از بتن استاندارد می‌باشد، بنابراین نمی توان از آن در خارج از منزل یا برای پشتیبانی از ماشین آلات سنگین استفاده کرد. همچنین با مواد شیمیایی خشن به خوبی برخورد نمی کند. بتن خود تراز برای سطوح افقی در داخل خانه بهترین است و می‌توان از آن برای کف سازی یا زیرسازی کف استفاده کرد.

بتن آرمه

بتن استاندارد دارای استحکام فشاری بالا اما مقاومت کششی کم است و فقط حدود 8 درصد مقاومت فشاری. برای جابجایی بارهای کششی رایج در تیرها، کف‌ها و ستون‌های افقی، فولاد به عنوان مکانیزم حمل کششی استفاده می‌شود. افزودن میلگرد و مش به قالب‌ها قبل از قرار دادن بتن، به آن و فولاد اجازه می‌دهد تا یکپارچه شوند و استحکام در مناطق کششی را به شدت افزایش دهند.

بتن پیش تنیده

یکی دیگر از روش‌های تقویت کننده، پیش تنیدگی است که از فولاد برای اعمال بار فشاری بر روی بتن قبل یا بعد از ریخته گری بتن استفاده می‌کند. فولاد بتن را در حالت فشردگی دائمی قرار می‌دهد، بنابراین هر بار کششی فقط نیروهای فشاری را کاهش می‌دهد، بدون اینکه اجازه دهد ماده به حالت کششی برسد. بتن پیش تنیده در اطراف رشته‌های فولادی با مقاومت بالا که بین لنگرها کشیده شده‌اند، قرار می‌گیرد.

پس از استقرار بتن، لنگرها آزاد می‌شوند و کشش در رشته‌ها کاهش می‌یابد و فشاری به بتن وارد می‌شود. بتن پیش تنیده که پس تنیده می‌شود، رشته‌ها را از طریق لوله‌هایی که از قبل در بتن قرار داده شده است، عبور می‌دهد. رشته‌ها پس از گیرش بتن کشیده می‌شوند و دوباره بتن را در حالت فشاری دائمی قرار می‌دهند. لوله‌ها معمولا با دوغاب پر می‌شوند. پس کشش را می‌توان در کارخانه یا در محل اعمال کرد.

بتن غلتکی  (RCC)

بتن غلتکی به عنوان پایه ای برای آسفالت عمل می‌کند: ماندگاری طولانی، ارزان، نصب سریع و نیاز به نگهداری کمی دارد. همانطور که از نام آن پیداست، RCC  در لایه‌های مختلف پخش می‌شود و سپس با استفاده از غلتک‌های روسازی آسفالت متراکم می‌گردد. RCC بسیار خشک‌تر از بتن استاندارد است، بنابراین به اندازه کافی ضخیم بوده که نیازی به اتصالات، قالب‌ها یا مواد تقویت‌کننده ندارد. بتن غلطکی معمولاً به عنوان روسازی صنعتی یا سنگین از جمله برای بنادر، مناطق نظامی و جاده‌ها استفاده می‌شود. RCC همچنین با یک لایه آسفالت در برنامه‌هایی پوشانده شده که ترافیک با سرعت بالا را مدیریت می‌کنند یا باید نرم‌تر شوند.

بتن با کارایی بالا (HPC)

دسته بتن با کارایی بالا طیف وسیعی از مواد را در بر می‌گیرد که از یک یا چند روش از عملکرد استاندارد بتن فراتر می‌رود، معمولاً از طریق مواد تشکیل دهنده خاص، اختلاط، قرار دادن و عمل آوری. این نوع بتن همچنین از نرم کننده‌ها برای کارایی بیشتر استفاده می‌کند.

مؤسسه بتن آمریکا HPC را به عنوان بتنی تعریف می‌کند که دارای مقاومت فشاری 50  مگاپاسکال بیشتر است. موسسه بتن آمریکا الزاماتی را برای آن در دوام یخ ذوب، الاستیسیته و مقاومت فشاری، نفوذ کلرید و مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن، سایش و انقباض تعیین می‌کند. به طور کلی از HPC در سازه‌هایی مانند تونل‌ها، پل‌ها و ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود.

بتن با عملکرد فوق العاده بالا  (UHPC)

بتن با عملکرد فوق العاده بالا که به عنوان بتن پودری واکنشی (RPC) نیز شناخته می‌شود، از الیاف تعبیه شده از فولاد، شیشه، PVA یا کربن با کربن بالا استفاده می‌کند تا مقاومت خود را بیشتر از بتن با عملکرد بالا افزایش دهد. بتن با عملکرد فوق العاده بالا طول عمر 100 ساله دارد، دو برابر مقاومت سایشی نسبت به بتن استاندارد و با نفوذپذیری کم خود تراکم می‌شود و آن را در برابر کلرید مقاوم می‌کند. UHPC همچنین دارای خواص انعطاف پذیر و کششی است که آن را برای کاربردهایی مانند ایستگاه‌های قطار و پل‌ها مفید می‌کند.

بتن با چگالی بالا

بتن با چگالی بالا در کاربردهایی از جمله محافظ تابشی، بالاست و وزنه تعادل و موج شکن استفاده می‌شود. این بتن چگالی خود را از سنگدانه‌های خود از جمله مگنتیت، ایلمنیت، باریت و هماتیت بدست می‌آورد. برای سنگین‌ترین بتن با چگالی بالا، سنگدانه‌هایی مانند پانچ‌های آهن و فرو فسفر استفاده می‌شوند. کار با این بتن نیاز به مراقبت ویژه‍‌ای دارد تا سنگدانه‌ها از جدا شدن یا شکستن تجهیزات جلوگیری کنند. در حالی که ممکن است به افزودنی‌های کاهش‌ دهنده آب نیاز داشته باشد، کاربران باید از افزودن افزودنی‌های هواگیر خودداری کنند، زیرا این مواد چگالی بتن را کاهش می‌دهند.

بتن الیافی

بتن الیافی از الیاف شیشه، فولاد، طبیعی یا مصنوعی در ساختار خود برای کنترل ترک خوردگی استفاده می‌کند. الیافی که معمولاً برای محافظت از بتن مسلح شده با فولاد در برابر ترک استفاده می‌شوند، به مقاومت بیشتر بتن در برابر کشش کمک می‌کنند. این امر فولاد را از قرار گرفتن در معرض رطوبت از طریق ترک‌ها و در نهایت خوردگی محافظت می‌کند که سپس یکپارچگی بتن را از بین می‌برد. بتن الیافی نیز می‌تواند انقباض را کاهش دهد. با این حال، به اندازه بتن استاندارد کارآمد نیست و اطمینان از توزیع یکنواخت الیاف در حین اختلاط برای جلوگیری از گلوله شدن آنها ضروری است.

بتن آسفالتی

همه آسفالت‌ها بتنی نیستند، زیرا همه آنها از سنگدانه استفاده نمی کنند. با این حال، آسفالت بتن از همان سنگدانه‌ها به عنوان آسفالت استاندارد و همچنین یک چسب استفاده می‌کند، اگرچه چسب معمولاً به جای سیمان پرتلند، قیر است. آسفالت بتن معمولاً در آب و هوای خنک‌تر برای جاده‌ها، پارکینگ‌ها، سدها، مخازن و کانال‌ها استفاده می‌شود. در سرما نسبت به بتن استاندارد سخت‌تر است و مقاومت بیشتری در برابر نمک دارد. با این حال، در گرمای موجود در آب و هوای گرم، می‌تواند نرم شده و روغنی شود. اگرچه آسفالت نسبت به بتن استاندارد به نگهداری پیشگیرانه‌تری نیاز دارد، اما هزینه کمتری داشته و می‌توان آن را با سرعت بیشتری نصب کرد.

بتن عبوری

بتن عبوری همچنین دارای حفره‌هایی است که 15 تا 25 درصد بتن را تشکیل می‌دهد. با این حال، این گونه از ماسه کمی استفاده می‌کند یا از هیچ ماسه ای برای ایجاد ساختار خود استفاده نمی کند و هدف اصلی آن این است که به عنوان روسازی عمل نماید که به آب اجازه عبور از آن را می‌دهد و از روان شدن آب در هنگام باران جلوگیری می‌کند. از آنجایی که بتن نفوذی اجازه می‌دهد 3 تا 5 گالن در دقیقه در هر فوت مربع از آن عبور کند، باکتری‌های موجود در حفره‌های آن آلاینده‌ها را تجزیه می‌کنند.

نفوذپذیری بتن همچنین به پر کردن مجدد سطح آب کمک می‌نماید. سایر مواد باعث ایجاد رواناب می‌شوند که توسط فلزات سنگین ترمز خودرو و هیدروکربن‌های ناشی از نشت خودرو و آسفالت آلوده خواهد شد. به دلیل ساختار باز آن، بتن گذرا به مقابله با گرما نیز کمک می‌کند، زیرا اجازه می‌دهد تا دمای زمین پایین‌تر از آن عبور کند و مانند مواد متراکم‌تر، گرما را جذب نمی کند.

بتن سبز

بتن سبز با جایگزینی مواد خاصی در بتن، از جمله سیمان، سنگدانه یا شن و ماسه، برای محصولات پایدارتر، از جمله زباله‌های صنعتی و محصولات بازیافتی مانند خاکستر بادی یا دانه‌های بتن بازیافتی (RCA) ساخته می‌شود. برخی از جایگزین‌ها به بتن خواص مقاومتی بیشتری می‌دهند که باعث می‌شود با انواع HPC بتن همپوشانی داشته باشند.

بتن پلیمری

بتن پلیمری از پلیمرهای آلی مانند اکریلیک، وینیل استر یا اپوکسی استاندارد برای اتصال سنگدانه‌ها به جای سیمان پرتلند استفاده می‌کند. خواص بتن حاصل به پلیمر مورد استفاده بستگی دارد. رزین فوران بتن را برای دماهای بالا خوب می‌سازد و اکریلیک آن را در برابر آب و هوا مقاوم می‌کند. بتن پلیمری در محیط‌های صنعتی یا مناطق الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن بتن طولانی ‌مدت یا مقاوم در برابر مواد شیمیایی ضروری است. با این حال، مهم بوده که آن را به طور کامل و دقیق مخلوط کنید و مواد شیمیایی مورد نیاز برای جامد کردن بایندر به PPE نیاز دارند.

شاتکریت

در این روش اعمال بتن از سیستم‌های پنوماتیک برای پاشیدن بتن مرطوب یا خشک بر روی سطوح عمودی و بالای سر که اغلب با سیم‌های تقویت کننده از قبل نصب شده‌اند، استفاده می‌شود. این تکنیک برای ساخت استخر محبوب است، اما کاربردهای صنعتی نیز دارد، از جمله پوشش تونل، ساخت دیوار منحنی، تثبیت شیب و غیره. این اصطلاحات به طور کلی مترادف در نظر گرفته می‌شوند، اگرچه گانیت تا حدودی محدود به فرآیند خشک است که به اعمال کننده اجازه می‌دهد تا کنترل نماید، مقدار آب پخش شده و بنابراین مقاومت بتن.

بتن پیش ساخته

بسیاری از اشکال معماری و سازه به عنوان محصولات پیش ساخته در دسترس هستند. حتی اشکال بتن پیش ساخته سفارشی، از جمله تیرهای بتنی را می‌توان تهیه کرد. تیرهای بتنی به طور کلی یکی از سه شکل را دارند که شامل تیرهای جعبه ای، تیرهای T معکوس و تیرهای  L هستند. به طور کلی، نسبت دهانه به عمق 10:1 تا 20:1 اعمال می‌شود. برخی از تیرها به صورت دوتایی معکوس ساخته می‌شوند. تیرها ممکن است پیش تنیده، میله ای یا مشبک تقویت شده باشند یا با استفاده از ترکیبی از روش‌های تقویت کننده ساخته شوند. ستون‌ها، کف‌ها، سقف‌ها و غیره پیش‌ ساخته به ‌راحتی در دسترس هستند و مورد استفاده رایج نیز می‌باشند. دال‌های پیش ساخته توخالی برای ساختمان‌های آپارتمانی در برخی مناطق رایج شده‌اند و معمولاً از آجرهای بتنی پیش ساخته نیز استفاده می‌شود.

کاربردهای رایج بتن

با قابلیت‌های طولانی مدت و بادوام بتن، جای تعجب نیست که بتن امروزه در سراسر جهان در اطراف ما وجود دارد. حتی بدون اینکه متوجه شوید، احتمالاً روزانه چندین بار در معرض بتن قرار می‌گیرید، چه راه رفتن در خیابان، چه رانندگی در بزرگراه یا رفتن به خرید. وقت گذاشتن برای تشخیص میزان رایج بودن بتن در اطراف شما به شما کمک می‌کند تا اهمیت آن و نقشی که در زندگی شما ایفا می‌کند را درک کنید. بتن معمولاً برای چهار سازه زیر استفاده می‌شود:

1- ساختمان‌ها

ساختمان‌های بیشتری، به ‌ویژه خانه‌ها، از مصالح سنتی‌تر مانند چوب دور می‌شوند و از بتن ساخته می‌شوند. با افزایش استحکام و دوام، طول عمر یک ساختمان بتنی از همتای اسکلت فلزی یا چوبی آن بیشتر خواهد شد. در واقع، میانگین طول عمر یک خانه با اسکلت چوبی 30 تا 50 سال است، در حالی که انتظار می‌رود بتن برای قرن‌ها دوام بیاورد. یک ساختمان یا خانه بتنی نیز می‌تواند بهتر در برابر عوامل مقاومت کند و ساکنان خود را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله، آتش سوزی یا طوفان محافظت نماید.

یک خانه بتنی می‌تواند بادهایی با سرعت 250 مایل در ساعت را تحمل کند. شاید از خود بپرسید که آیا بتن مانند سایر مصالح ساختمانی می‌سوزد؟ اما در یک آتش سوزی، بتن نسبت به رقیب اسکلت چوبی خود زمان بسیار بیشتری برای سوختن نیاز دارد. یک ساختمان یا خانه بتنی نیز می‌تواند انرژی بیشتری را نسبت به سازه‌های ساخته شده از مصالح سنتی حفظ کند. از آنجایی که بتن به طور طبیعی عایق است، خنک ماندن در داخل خانه در طول تابستان و گرم ماندن در زمستان بسیار آسان‌تر می‌باشد.

بتن می‌تواند به از بین بردن کشش کمک کند و ساختمان را در دمای ثابت‌تری نگه دارد. سازه‌های بتنی در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کنند و در نتیجه به صرفه جویی در هزینه کمک می‌نمایند. در واقع، صاحبان خانه می‌توانند انتظار داشته باشند که 20 تا 25 درصد در هزینه‌های گرمایش و سرمایش سالانه با بتن صرفه جویی کنند. به علاوه، ساختمان‌های بتنی در هزینه‌های صاحبان خود در مورد دوام صرفه ‌جویی می‌کنند.

بتن مانند یک ساختمان با اسکلت چوبی در معرض تخریب قرار نمی گیرد و نیازی به نگرانی در مورد هزینه‌های مرتبط با پوسیدگی، قالب یا موریانه‌های مزاحم نیست. با قابلیت‌های طولانی مدت بتن، احتمال اینکه نیاز به صرف هزینه برای تعمیر و نگهداری داشته باشید نیز کمتر است. با مزایای مرتبط با بتن، به راحتی می‌توان درک کرد که چرا افراد بیشتری در مورد ساختمان‌ها به سمت آن جذب می‌شوند.

2- خیابان‌ها

از زمانی که اولین خیابان بتنی آمریکا در Bellefontaine، اوهایو در سال 1891 ساخته شد، بتن به گزینه ای برای خیابان‌ها تبدیل شده است. این به دلیل شهرت طولانی مدت و به طور کلی کم هزینه بتن، گسترش یافته و برای خیابان‌های بیشتری در سراسر کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

خیابان‌های بتنی در هزینه‌های نگهداری صرفه‌ جویی می‌کنند، از آنجایی که بتن به عنوان یک ماده بسیار بادوامی شناخته می‌شود، تعمیر و نگهداری می‌تواند کمتر انجام شود. علاوه بر این، خیابان‌های ساخته شده از بتن در انعکاس خورشید و گرما خوب هستند. روکش‌های بتنی که لایه ای از بتن را در بالای جاده موجود قرار می‌دهند، برای بازسازی آسفالت قدیمی در سطح مقرون به صرفه استفاده می‌شوند.

3- بزرگراه‌ها

اوایل قرن بیستم اولین بزرگراه‌های بتنی معرفی شدند که به سرعت در سراسر آمریکا گسترش یافتند. اولین بزرگراه بتنی در سال 1913 ساخته شد و تا سال بعد، 2348 مایل جاده با بتن آسفالت شدند. اولین راه دور اصلی و عوارضی آمریکا، راهپیمایی پنسیلوانیا نیز در دهه 1930 با بتن ساخته شد. در طول دهه‌های 1930 و 1940، ایالات متحده شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی بود که به سرعت بخشیدن به روند روسازی بتنی، مقرون به صرفه‌تر شدن و افزایش دوام کمک کرد.

از آن زمان، پیشرفت‌های جدیدتر کمک به بازیابی سیستم بین ایالتی آمریکا به طول 46876 مایل برای افزایش امید به زندگی و در عین حال پایین نگه داشتن اختلال در ترافیک را ممکن کرده‌اند. از طریق استفاده از بتن با مقاومت اولیه در فناوری روسازی بتنی سریع، کارگران می‌توانند به سرعت حرکت کنند و جاده‌ها را سریعتر باز کنند. این بتن سریع می‌تواند در 12 ساعت در مقایسه با بتن معمولی جاده‌ها را بازگشایی کند که فقط 5 تا 14 روز طول می‌کشد تا سخت ‌سازی شود.

مقاوم ‌سازی رولپلاک یکی دیگر از روش‌های نسبتاً جدید است که راه‌های موجود را می‌گیرد و میله‌های فولادی را با شکاف‌های بریده شده در جاده، وارد درزهای روسازی می‌کند. پس از آن، شیارها با مخلوط بتن سریع وصله می‌شوند و جاده‌ها به سطحی صاف تبدیل می‌گردند. با مقاوم‌ سازی رولپلاک، می‌توان در عین حال آنها را به همان اندازه جدید صاف کرد.

4- فرودگاه‌ها

به گفته انجمن ملی کنترل ترافیک هوایی، روزانه 71500 پرواز در ایالات متحده انجام می‌شوند که مردم به طور مداوم به داخل و خارج فرودگاه‌ها سفر می‌کنند و بسیار مهم است که آنها ایمن سفر کنند. وقتی صحبت از باند فرودگاه‌ها، تاکسی وی‌ها و قسمت‌های پیش بند فرودگاه‌ها می‌شود، بتن یک ماده اصلی برای روسازی بوده است. در واقع، بتن برای اولین بار برای استفاده در فرودگاه در سال‌های 1927 و 1928 ساخته شد، جایی که اولین بار در دیربورن، میشیگان، در ترمینال فورد انجام شد.

از آنجایی که بتن سنگین است، می‌تواند در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کند و با هواپیماهای قابل توجهی که دائماً برمی خیزند و فرود می‌آیند، قوی باقی می‌ماند و آن را به گزینه ای عالی برای فرودگاه‌ها تبدیل می‌کند. روسازی بتنی همچنین نگرانی در مورد وقفه یا تأخیر ناشی از تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد زیرا بتن مستحکم و بادوام است، بنابراین فرودگاه‌ها می‌توانند با ظرفیت خود به کارشان ادامه دهند و مردم را به جایی که باید با خیال راحت برسانند.

https://www.thomasnet.com/